Sypialnia Poradnik 3 cze 2022

Jak prać kołdrę?

Czytaj

Do regularnego prania prześcieradła czy poszwy na kołdrę i poduszki nie trzeba chyba nikogo przekonywać. A co z kołdrą? Czy ją też należy prać? Jeśli tak, to jak często? Jak prać kołdrę, by dobrze służyła przez długi czas? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Pranie kołdry: czy to naprawdę konieczne?

Kołdry i poduszki są tuż obok materaca tym elementem, który ma decydujący wpływ na jakość naszego snu. Muszą być one jednak należycie pielęgnowane. W przeciwnym wypadku szybko stracą one swoje walory użytkowe. Wiele osób uważa, że systematyczne wietrzenie pościeli jest w stanie zachować ją w dobrej kondycji. Takie działania pomogą Ci zmniejszyć ilość nagromadzonej w jej wypełnieniu wilgoci. A co z nieczystościami, bakteriami, roztoczami? Tylko regularne pranie kołdry i poduszek pomoże Ci uporać się z tym problemem.  Nie wiesz, jak prać kołdrę? Po jakie detergenty sięgnąć? W jaki sposób należy ją wysuszyć? Lektura tego artykułu rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości.

Jak prać kołdrę, by jej nie zniszczyć? Optymalna częstotliwość prania

Częstotliwość czyszczenia kołder to dosyć złożona kwestia. Uzależniona jest on od wielu czynników. Do najważniejszych z nich należą:
  • rodzaj wypełnienia,
  • wiek oraz stan zdrowia jej użytkowników,
  • temperatura i poziom wilgotności powietrza w sypialni.
Przyjmuje się, że kołdry użytkowane przez dorosłe, zdrowe osoby należy prać średnio raz na pół roku. W przypadku kompletów dziecięcych trzeba tę czynność powtarzać co 2-3 miesiące. Większa częstotliwość zalecana jest także w przypadku osób przewlekle chorych, alergików oraz tych, które śpią ze swoimi czworonogami. Wskazaniem do natychmiastowego prania kołdry jest oczywiście jej zabrudzenie lub zalanie.

Czy pranie kołdry w pralce to dobry pomysł?

Pokutuje mit, że pranie kołdry w pralce może skrócić jej żywotność, a nawet doprowadzić do zniszczenia. W rzeczywistości jest wręcz odwrotnie. Brak solidnego czyszczenia może sprawić, że jej wypełnienie zbije się, przez co kołdra straci swoje właściwości cieplne. Z czasem nagromadzone w niej roztocza, bakterie oraz inne drobnoustroje chorobotwórcze pogorszą komfort Twojego nocnego wypoczynku. Co więcej, mogą one negatywnie wpłynąć także na stan Twojego zdrowia.

Zdecydowana większość kołder nadaje się do prania w automatach. Czynnikiem decydującym w tej sprawie jest typ wypełnienia kołdry. Zastanawiasz się, w jakiej temperaturze prać kołdrę z wsadem poliestrowym? Jak postępować w przypadku kołdry bambusowej? Podpowiadamy!
  • Kołdry syntetyczne
Kołdry syntetyczne, podobnie jak i te antyalergiczne, są raczej mało kłopotliwe w domowej pielęgnacji. Można je prać w pralce. Zalecenia dotyczące ich pielęgnacji umieszczone są – podobnie jak w przypadku innych kołder – na opakowaniu lub wszytej wzdłuż jednego z boków metce. 

Podana na niej temperatura jest maksymalną dozwoloną. Jeśli jej nie przekroczysz, kołdra nie ulegnie uszkodzeniu, nawet jeśli będziesz często ją prać. W przypadku pościeli z wypełnieniem syntetycznym na ogół wynosi ona 60 stopni C. 
Czy pranie kołdry w pralce zawsze powinno przebiegać tak samo? Jeśli chcesz porządnie ją wyczyścić, zastosuj wyższą temperaturę. Do dozownika wsyp proszek. Zależy Ci na lekkim odświeżeniu kołdry? Ustaw w pralce niższą temperaturę (30-40oC) oraz zastosuj płyn lub żel do prania. Kołdry syntetyczne i antyalergiczne można suszyć w suszarkach automatycznych, co jest bardzo wygodne. Bezpieczniej będzie, gdy ustawisz niższą temperaturę. Jeżeli po zakończeniu suszenia, kołdra nadal będzie miejscowo zawilgocona, nastaw jeszcze jeden krótki cykl.
  • Kołdry puchowe
Jak wyprać kołdrę wypełnioną puchem lub pierzem, aby nie straciła ona swoich cennych parametrów cieplnych? Z całą pewnością nie jest wskazane pranie jej w pralce. Zarówno wysoka temperatura, jak i detergenty mogą uszkodzić delikatną strukturę wsadu. Jeżeli masz w domu taką pościel, lepiej oddaj ją do czyszczenia chemicznego w pralni.
  • Kołdry wełniane
Tego typu kołdry nie stanowią tak częstego wyboru, jak te syntetyczne, ale mają swoich wielbicieli. Zaliczasz się do tego grona? Z pewnością chcesz wiedzieć, jak prać kołdrę o takich parametrach? Niestety nie ma na to jednej zasady. Musisz zapoznać się z zaleceniami producenta. Nawet jeśli dopuszcza on czyszczenie kołdry w pralce, sprawdź, czy posiadane przez Ciebie urządzenie będzie ją w stanie pomieścić. Alternatywą jest namoczenie kołdry w wannie w wodzie z delikatnym detergentem z dodatkiem lanoliny.

W jakiej temperaturze prać kołdrę wełnianą, by nie skurczyło się jej wypełnienie? Nie powinna być ona wyższa niż 30oC. Zdecydowanie nie jest wskazane suszenie jej w suszarce. Taką pościel trzeba pozostawić przez chwilę, aby trochę obciekła, a następnie wywiesić. Najlepiej, jeśli będziesz czyścić ją letnią porą i suszyć na zewnątrz.
  • Kołdry bambusowe
Wraz z modą na wszystko, co jest eko oraz narastającym problemem alergii, na popularności zyskały kołdry wypełnione włóknami bambusowymi. Mają one dużą higroskopijność, są puszyste, a zarazem przewiewne. Pytanie brzmi: czy można prać taką kołdrę w pralce, gdy ma ekologiczny wsad bez ryzykowania jej zniszczenia?
Jest to jak najbardziej dozwolone. Temperatura prania nie powinna być wyższa niż 30 stopni C. Rekomenduje się używanie detergentów w płynnej postaci. Źle wypłukany proszek z czasem mógłby doprowadzić do degradacji włókien bambusowych. Tego typu kołdry są dosyć lekkie, przez co szybko schną po wypraniu. Wymagają jednak regularnego wstrząsania i ubijania. Dzięki temu wsad będzie rozłożony równomiernie.

Nie pozwól, aby takie drobiazgi jak zbyt ciężka kołdra czy twarda i zbita poduszka zakłócały Twój spokojny sen. Na Homla.com.pl znajdziesz pościel na miarę swoich potrzeb. Zajrzyj do nas i wybierz coś dla siebie! Sprawdź też inne produkty z kategorii Sypialnia.

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.