Sypialnia Poradnik Inspiracje 14 paź 2022

Jak urządzić pokój dla alergika?

Czytaj

Coraz więcej osób zmaga się z uczuleniami. Gdy wywołują je pokarmy, rozwiązaniem jest dieta. W przypadku alergii wziewnych konieczna jest zmiana wystroju mieszkania. Jakie rozwiązania w pokoju alergika będą wspierały jego dobre samopoczucie?

Remont pokoju dla alergika: czy to konieczne?

W przypadku osób uczulonych na kurz i roztocza dużym problemem są wszelkie szczeliny oraz zakamarki, w których zbierają się zanieczyszczenia. Tylko ich wykluczenie sprawi, że alergik będzie czuł się naprawdę komfortowo.

Ściany w pokoju alergika powinny być gładkie, pozbawione trójwymiarowej faktury, na której szybko zbiera się kurz. Trzeba starannie wyrównać ich strukturę, a następnie pokryć je farbą. Powinna mieć ona atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Dobry wybór do pokoju dla alergika stanowią wodorozcieńczalne farby emulsyjne i akrylowe o podwyższonej odporności na ścieranie.

Na podłodze dobrze jest ułożyć wysokiej jakości panele, które stworzą na niej jednolitą, gładką powierzchnię.

W jakie meble warto wyposażyć pokój alergika?

W pokoju dla alergika warto ograniczyć liczbę mebli, aby ułatwić systematyczne i dokładnie sprzątanie pomieszczenia. Znakomicie sprawdzą się w nim niewielkie, poręczne moduły. Wysoką zabudowę rozciągającą się niemal pod sufit trudno będzie utrzymać w czystości.

W przestrzeni osoby uczulonej na kurz postaw na zamykane moduły. Im więcej rzeczy uda Ci się ukryć za frontami, tym lepiej. Otwarte regały wypełnione książkami i innymi drobiazgami nie zdadzą egzaminu w takim wnętrzu.

Jakie łóżko wybrać do pokoju alergika?

Postaw na model z drewnianą ramą, którą można będzie szorować – odradzamy modele z dużymi panelami tapicerowanymi. Do takiego łóżka możesz dobrać materac wykonany z pianki lub lateksu, o ile alergik w Twoim domu nie jest na niego uczulony.

Materac wyposaż w pokrowiec, który przedłuży jego żywotność. W każdej chwili można go będzie zdjąć i wyprać, a w ten sposób pozbyć się z jego powierzchni wszelkich nieczystości mogących zagrażać zdrowiu alergika.

Dodatkowo powierzchnię materaca możesz zabezpieczyć z wykorzystaniem przyjaznego dla alergików bambusowego ochraniacza. Jeszcze lepszy będzie ten antyroztoczowy, który ochroni materac przed wnikaniem w jego strukturę kurzu i namnażaniem się w niej roztoczy.

Czym się sugerować, wybierając kołdrę i poduszki do sypialni alergika?

Zwróć uwagę na atesty i certyfikaty np. Oeko Tex potwierdzający wysoką jakość wyrobów tekstylnych, które mają kontakt ze skórą. Pościel może być wykonana z bawełny, lnu lub jedwabiu. Jeśli chodzi o wsad, w przypadku alergików rekomenduje się:

  • włókno bambusowe
  • piankę lateksową
  • poliester
  • silikonowy puch

Sama zaś pościel powinna być lekka, dobrze przepuszczać powietrze i nadawać się do prania w temperaturze 60oC, która niszczy drobnoustroje.

Jakich dodatków warto unikać w pokoju alergika?

W ramach walki z alergenami należy zrezygnować z zasłon w oknach, zwłaszcza tych wykonanych z mięsistych tkanin, takich jak welur czy aksamit. W wystroju pokoju dla alergika puszyste dywany czy dywany shaggy nie mają prawa bytu.

Lampy nie powinny mieć designerskich kloszy o wymyślnej formie, gdyż trudno jest je utrzymać w czystości. Z tego samego powodu nie mogą znaleźć się nim plecionki w stylu boho – bez względu na to, czy stanowią one ozdobę ściany, abażur lampy, czy pudełko na biżuterię.

W jaki sposób można udekorować pokój dla alergika?

Co można zrobić, by minimalistyczny – z konieczności – wystrój pokoju alergika zyskał bardziej przyjazny klimat? Jedną ze ścian możesz pokryć wzorzystą, zmywalną tapetą. Taki akcent wprowadzi coś nieoczywistego do wnętrza.

W oknie zamiast poziomych żaluzji zainstaluj verticale, na których kurz nie będzie tak mocno osiadał. Jako przesłonę ostatecznie możesz wykorzystać także lekkie, bawełniane firanki, które szybko można odświeżyć.

Nie wyobrażasz sobie aranżacji łóżka lub kanapy bez miękkich poduszek? Zdecyduj się na poszewki z bawełny lub syntetycznych włókien, które dobrze będą znosiły częste pranie.

W pokoju dla alergika mogą znaleźć się żywe rośliny w dekoracyjnych donicach. Wprowadzą one szczyptę ożywienia i poprawią jakość powietrza w pokoju. Dobrym wyborem dla alergików są skrzydłokwiaty, draceny oraz filodendrony.

Pamiętaj, pokój alergika nie musi przypominać szpitalnej sali. Może być przytulny, funkcjonalny, a postronne osoby nie będą miały pojęcia, że wybór zastosowanych w nim rozwiązań był podyktowany trocką o zdrowie alergika.

Co z bibelotami? Nie są one najlepszym pomysłem do pokoju alergika, jeśli jednak nie możesz się bez nich obejść, wybierz drobiazgi wykonane ze szkła lub ceramiki. Inne przyjazne dla alergików materiały to:

  • drewno
  • korek
  • kamień
  • metal

W sklepie HOMLA znajdziesz dodatki, które wpiszą się w każdy domowy wystrój, także ten prosty, minimalistyczny. Zajrzyj do nas i zobacz, co możemy Ci zaoferować?

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.