Łazienka 5 kwi 2022

Ręczniki: czy materiał i gramatura mają znaczenie?

Czytaj

Niektórzy po gorącej kąpieli lubią otulić się dużym i mięciutkim materiałem. Inni wolą energicznie wymasować ciało szorstkim włóknem, by poprawić krążenie krwi. A jakie ręczniki łazienkowe Ty preferujesz? Sprawdź, jak materiał oraz gramatura wpływają na funkcjonalność, a także wygląd ręcznika.

Ręczniki łazienkowe – piękne i funkcjonalne

Dobry ręcznik do łazienki – niezależnie od tego, z jak miękkiego jest włókna – musi spełniać kilka istotnych warunków. Przede wszystkim powinien bardzo dobrze wchłaniać wodę.  Skuteczne wycieranie ciała to przecież jego podstawowa funkcja.  

Ważne jest także to, czy użyty ręcznik wysycha wystarczająco szybko. Nie chcesz przecież wycierać się wieczorem ręcznikiem, który jest jeszcze wilgotny po porannej kąpieli. Na materiale, który pozostaje zbyt długo wilgotny, mogą rozwijać się bakterie. Jest to więc także kwestia higieny i zdrowia członków rodziny. 

Ręcznika używamy w bezpośrednim kontakcie ze skórą, dlatego jego skład ma bardzo duże znaczenie. Dobrze, aby był naturalny i przyjazny dla skóry (hipoalergiczny). Na ten aspekt zwróć szczególną uwagę, jeśli poszukujesz ręcznika dla alergika, dzieci lub niemowląt. 

Dobrze dobrany ręcznik do łazienki to także piękna dekoracja. Wielość wzorów i kolorów pozwoli Ci wybrać zestaw ręczników łazienkowych, który wpasuje się w klimat wnętrza i przypadnie do gustu wszystkim domownikom. 

Sprawdź też, na co zwrócić uwagę przy wyborze dywaników łazienkowych. 

Ręcznik bawełniany

Do łazienki – jak i do kuchni – najczęściej wybieramy ręczniki z bawełny. Dlaczego są one tak popularne? 
  • Ręczniki bawełniane bardzo dobrze chłoną wodę. 
  • Są dość tanie i dostępne w wielu kolorach i wzorach. 
  • Włókna bawełny są naturalne i bardzo przyjazne dla skóry. 
  • Zachowują właściwości i niezmieniony kształt nawet po wielu latach użytkowania. 

Niestety ręczniki bawełniane do łazienki schną dłużej niż te wykonane z bambusa czy mikrofibry. Faktem jest również, że ich kolory mogą wypłowieć po wielokrotnym praniu, jednak można z powodzeniem spowolnić ten proces, używając odpowiednich detergentów i programów prania. 

Jeśli zależy Ci na najwyższej jakości, sięgnij po ręczniki  do łazienki z bawełny tureckiej lub egipskiej, które są droższe, ale trwalsze i bardziej sprężyste od standardowych. 

Ręcznik bambusowy

Bambusowy ręcznik do łazienki z każdym rokiem zyskuje coraz większą popularność. W praktyce jest najczęściej połączeniem bawełny i bambusa, ale nawet taka mieszanka zyskuje pożądane przez użytkownika właściwości. 
  • Wchłania wodę lepiej niż ręcznik z czystej bawełny. 
  • Jest antybakteryjny i antygrzybiczny, więc szczególnie poleca się go dla noworodków. 
  • Schnie bardzo szybko. 
  • Jest trwały i zupełnie się nie przeciera. 
Główną wadą ręcznika bambusowego jest jego słaba dostępność i cena. Produkty ze stuprocentowej wiskozy bambusowej mogą kosztować nawet kilkaset złotych. 

Ręcznik z mikrofibry 

Ręczniki z mikrofibry polecane są przede wszystkim osobom aktywnym. Dlaczego? 
  • Są bardzo lekkie i kompaktowe. 
  • Dobrze wchłaniają wilgoć. 
  • Wysychają bardzo szybko. 
Nie są jednak specjalnie miłe w dotyku i miękkie. Raczej nie będą także ozdobą łazienki. Świetnie sprawdzą się natomiast na siłowni, basenie czy w podróży.

Gramatura ręcznika łazienkowego – co to znaczy? 

Podczas poszukiwania idealnych ręczników zwróć uwagę na ich gramaturę. Informacje o niej znajdziesz na metce (wyrażone w g/m²). To wartość mówiąca o tym, ile waży metr kwadratowy danego materiału. Dowiesz się dzięki niej, jak gruby i chłonny jest wybrany przez Ciebie ręcznik.  

O czym świadczą konkretne gramatury?


Miękkość przez duże „M”: 550–750 g/m² 

Wartość 550–750 g/m² wskazuje na bardzo miękki i puszysty ręcznik łazienkowy. Taki produkt jest dość ciężki i gruby, a jednocześnie przyjemny w dotyku za sprawą mocno zagęszczonych, długich pętelek. Należy jednak pamiętać, że będzie dosyć długo wysychał i zajmował sporo miejsca zarówno w szafce, jak i w pralce.

Na co dzień: 450–500 g/m²

Gramatura najbardziej polecanego do codziennego użytku ręcznika łazienkowego to 450–500 g/m². Taki materiał jest wciąż miękki i wysycha dużo szybciej niż grubsze produkty. 

Do plecaka albo torby: 300–400 g/m²

Najcieńsze ręczniki to te o gramaturze 300–400 g/m². Są lekkie, przewiewne i po złożeniu zajmują mało miejsca. Dobrze sprawdzą się jako ręczniki plażowe. Dzięki luźno zagęszczonym włóknom i krótkim pętelkom bardzo łatwo oczyścisz je z piasku.
Wiesz już, jakie właściwości mają poszczególne materiały wykorzystane do produkcji ręczników i jak duże znaczenie na ich gramatura. Śmiało możesz wybrać produkty dostosowane do potrzeb Twojej rodziny. 

W sklepie Homla znajdziesz zestawy łazienkowych ręczników w wielu kolorach i stylach. Zapraszamy do zakupów! 

Wejdź też na nasz blog  wnętrzarski, aby odkryć więcej trendów, porad i inspiracji.

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.