Kuchnia Balkon i ogród 16 lut 2022

Zioła w kuchni i na balkonie - własny ogród

Czytaj
Zioła to esencja każdej potrawy – to one podkreślają niezwykły smak mięsa, sosów i zup. I choć do każdej potrawy pasują inne rodzaje ziół i przypraw, jedno jest pewne – świeże zioła wyróżniają się dużo bardziej aromatyczną wonią, posiadają także więcej smaku niż ich suszone odpowiedniki. Dlatego właśnie warto stworzyć własny zakątek z ziołami – w kuchni, na balkonie, na parapecie. A jak się za to zabrać? I jak pielęgnować zioła? Przeczytaj koniecznie!

Codzienna pielęgnacja ziół – podstawowe zasady 

  • zadbaj o dużą ilość słońca… 
Zioła lubią ciepło i słońce – a przynajmniej duża większość z nich. W ciemnych pomieszczeniach zaczną więdnąć już po kilku dniach i na pewno nie przetrwają kilku sezonów. Dlatego właśnie domowe zielniki dobrze rosną na kuchennych parapetach (ciepło i wilgoć), a także na balkonach i tarasach, gdzie stale zażywają słonecznych kąpieli.
Niektóre gatunki wolą półcień, gdyż zbyt mocne promienie mogą skrzywdzić ich delikatne listki. Warto więc za każdym razem zapoznać się z wymaganiami konkretnych gatunków, przed zaproszeniem żywych roślin w swoje cztery ściany.
  • …i śródziemnomorską wilgotność  
Nie wszystkie zioła lubią mokrą ziemię, jednak zdecydowana większość nie może żyć bez odpowiedniej wilgotności gleby i powietrza. W przesuszonych klimatyzacją lub ogrzewaniem mieszkaniach warto zadbać o odpowiednie nawilżenie.
Można to zrobić tradycyjnie, manualnie (czyli spryskiwaczem) lub z wykorzystaniem odpowiedniego nawilżacza powietrza. Zioła rosną najlepiej w klimacie ciepłym i wilgotnym, dlatego takie warunki musisz odtworzyć w swoim domu.
  • poznaj odpowiednie warunki  

Niektóre rośliny bywają kapryśne. I choć ogólna zasada mówi, że zioła potrzebują dużo słońca i wilgoci, od każdej zasady zdarzają się wyjątki! Właśnie dlatego zanim zdecydujesz się na samodzielne hodowanie aromatycznych ziół, sprawdź indywidualne wymagania co do gleby i podlewania każdej z sadzonek. Być może nie powinny one rosnąć w jednym kwietniku?

Wysiew ziół
  • wysiewaj samodzielnie! 
Zioła kupione w supermarketach często dostosowane są tylko i wyłącznie do życia w szklarni – w domu po kilku dniach więdną, a po kilku tygodniach całkowicie umierają. Właśnie dlatego pięknie pachnące koszyczki ziół z marketu, które mają kusić perfekcyjnym pokrojem, tak naprawdę okazują się zwykle jednorazowe. Jeśli chcesz hodować zioła odporne i wytrzymałe, które przetrwają z Tobą wiele lat, możesz wysiać je od zera – kupić nasionka, worek gleby, drobne doniczki oraz osłonki na doniczki. Sklepowe zioła czasami da się jednak uratować. Przed zakupem należy sprawdzić, czy listki nie są zrolowane i zżółknięte, a w domu przesadzić sadzonkę do większej doniczki i zapewnić odpowiednie warunki rozwoju.

Sprawdź też nasz artykuł: Balkon na wiosnę - inspiracje i trendy
  • nie zapomnij o drenażu 
Zioła kochają wilgoć, jednak zbyt duża ilość wody szybko doprowadzić może do ich gnicia. Aby tego uniknąć, należy wybierać doniczki z dziurkami, przez które odprowadzany będzie nadmiar wody, a także zadbać o drenaż – z piasku lub drobnych kamyczków. Możesz również kupić specjalną doniczkę na zioła, która za Ciebie zadba o odpowiednie nawilżenie gleby. Zestaw doniczek na zioła GOURMET składa się z podstawki na wodę i metalowych doniczek, które łączą się ze sobą poprzez drobne linki, stale przepuszczające wodę w głąb korzeni.  
  • utrzymaj odpowiednią temperaturę  
Zioła najlepiej czują się w temperaturze pokojowej, pomiędzy 15 a 20 C. Doniczek nie zależy stawiać blisko źródła ciepła – grzejnik, kaloryfer, a nawet piekarnik mogą szybko sprawić, że z Twoich sadzonek nie zostanie nic. Pamiętaj też o zapewnieniu dostępu do świeżego powietrza, jednak tak, aby nie doprowadzić do przeciągu.

Sprawdź też nasz poradnik, w którym opisujemy najnowsze trendy i sposoby na urządzanie baklonu: Balkon - inspiracje
Bazylia

Najpopularniejsze domowe zioła 

  • pietruszka  
Bomba witaminowa, która pomaga wzmacniać odporność – bogata w witaminę C i żelazo. Pietruszka doskonale wpływa na włosy, paznokcie i cerę, gdyż zawiera duże pokłady kwasu foliowego, witaminy E i cynku. Świetnie smakuje z owocami morza. Lubi miejsca osłonięte, mocno nasłonecznione, stałą wilgotność. Nasiona wysiewa się na przełomie marca i kwietnia.    
  • bazylia  
Pierwsza dama kuchni włoskiej, doskonała do pizzy, makaronów, mozzarelli i pomidorów. Bazylia wspomaga pracę przewodu pokarmowego, pobudzając wydzielanie kwasów żołądkowych. Dodatkowo, jej aromat wspomaga łaknienie, dlatego warto wprowadzić ją do diety seniorów, dzieci i osób chorych. Unikaj podlewania liści, dbaj o stale wilgotną glebę i zapewnij sadzonce mnóstwo światła. Wysiewać możesz cały rok! 
  • kolendra 
Główny składnik guacamole. Ze względu na świeży, lekko cytrusowy smak, idealnie komponuje się także z delikatnymi mięsami i rybami. Kolendra ma niezliczone właściwości lecznicze – jest naturalnym antyoksydantem i opóźnia procesy starzenia się, pobudza laktację u kobiet karmiących, a także dba o prawidłową pracę układu pokarmowego. Preferuje lekką, przepuszczalną glebę i ciepło.

Zobacz też: Kwiaty na balkon jakie wybrać?
Zioła na balkonie
  • rozmaryn
Rozmaryn świetnie komponuje się z warzywami (zwłaszcza z ziemniakami), a także z wieprzowiną i baraniną. Rozmaryn chroni oczy, błonę śluzową żołądka i jelit, a także skutecznie oczyszcza wątrobę. Pachnące śródziemnomorską okolicą zioło potrzebuje słonecznego i osłoniętego przed wiatrem miejsca.  
  • mięta
Idealna do lodów, ciast, musów i innych deserów, a także… do słodkich koktajli! Mięta odświeża oddech, choć bardziej znana jest z tego, jak wpływa na układ pokarmowy. Pomaga łagodzić mdłości, przyspiesza metabolizm i procesy odchudzania. Mięta potrzebuje wilgotnej gleby bogatej w składniki odżywcze – rośnie ona bardzo szybko i „wysysa” z gleby potrzebne minerały.  
Przesadzanie ziół

W czym sadzić zioła? – pomysły na domowy ogródek  

Zioła posadzić możesz w doniczkach, które udekorujesz odpowiednio większymi osłonkami (odpowiedni drenaż jest niezwykle istotny). Chociaż zioła posiadają podobne wymagania, lepiej sadzić je w osobnych doniczkach, aby w razie możliwości można było zmienić miejsce ich przechowywania – jeśli jeden z gatunków okaże się mocno ekspansywny, nie zabierze on również przestrzeni życiowej innym roślinom. W doniczkach sadzi się zarówno zioła jednoroczne, jak i wieloletnie. 
Zioła nie muszą być nudne! Tak samo jak inne rośliny doniczkowe, możesz sadzić je w estetycznych doniczkach, które pasować będą do wystroju kuchni lub balkonu. W Homla znajdziesz doniczki i osłonki na doniczki, które pasować będą zarówno do minimalistycznych wnętrz loftowych, jak i rustykalnych chatek pełnych ciepła i domowego charakteru. Niezależnie od tego, jak wygląda Twój dom, u nas znajdziesz coś, co podkreśli jego wyjątkowość! 

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.