Sypialnia Style wnętrz 7 lip 2022

Botaniczne akcenty w sypialni - nie bój się ich!

Czytaj

W ostatnich sezonach coraz popularniejszy stawał się styl botaniczny. Liście monstery, palmy i bananowca, jako swoiste emblematy botanica pojawiać zaczęły się na tekstyliach, tapetach, w grafikach, a nawet… na kubkach i naczyniach do serwowania. Wiele osób boi się jednak wprowadzać modne wzory w swoje wnętrza, gdyż nie umie połączyć ich z obecnym wystrojem lub chce uniknąć wrażenia chaosu wywołanego przesytem kolorów, faktur i materiałów. Jednak z kilkoma dodatkami można całkowicie odmienić swoje wnętrze – i to bez wymagających remontów. Jak to zrobić? Sprawdzimy na przykładzie sypialni!

Parę słów o botanicu… 

Wnętrza w stylu botanicznym łączą w sobie kolorystykę kojarzącą się z naturą z materiałami takimi jak drewno, wiklina, rattan i materiały o wyraźnym splocie. Mają w sobie elementy wspólne zarówno ze stylem glamour, jak i przestrzeniami w swobodnym stylu boho. Głównym założeniem stylu botanicznego ma być stworzenie aranżacji harmonijnych i relaksujących, w których można poczuć się jak na łonie natury – to dlatego oprócz żywych kwiatów często pojawiają się także roślinne printy. Swoistymi emblematami tego stylu są nie tyle same kwiaty, co liście o ozdobnym pokroju, m.in. monstery, bananowca, palmy, kauczukowca.  

Chociaż wnętrza botaniczne lubią wzorzyste tapety ozdobione kształtami liści i kwiatów, wcale nie trzeba zmieniać gruntownie wystroju sypialni, aby uzyskać botaniczny charakter aranżacji. Wystarczy kilka drobnych dodatków, aby Twoja sypialnia odżyła na wiosnę i powitała w swoich progach Matkę Naturę. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o ogólnych zasadach stylu botanicznego, przeczytaj artykuł z serii Wnętrza od A do Z. 

Kolorystyka dopasowana do Ciebie i do natury

W Homla odnajdziesz kolekcję ORGANIC FOREST, która stanowi rozwinięcie stylu botanicznego w naszych produktach. Zamiast złotych dodatków pojawiają się w niej jednak akcesoria o bardziej naturalnej estetyce, które sprawdzą się także w scandi czy boho. Oprócz odcieni zieleni (zarówno tych ciemnych, jak szmaragdowy, aż po delikatne odcienie pistacji i oliwki), pojawia się w niej także akcent mocnego granatu uzupełniony barwami ziemi – terakotą, jasnymi brązami.  

Kolory te możesz wprowadzać nawet we wnętrza minimalistyczne, gdyż biel i czerń stanowić będą idealną bazę pod eleganckie odcienie w stylu glamour, a także pastelowe barwy kojarzące się z wiosną. Nie bój się kolorystycznego przesytu – wystarczy, że wybierzesz dwie barwy dominujące i dopełnisz je niewielkimi akcentami w uzupełniających kolorach. Np. biel i zieleń uzupełniona granatem.

Na półkach i parapetach – postaw na kwiaty!

Zapewne nikogo nie zdziwi, że styl botaniczny kocha rośliny – sugeruje to już sama jego nazwa. Z tego względu warto wprowadzić je do swojej sypialni, zarówno w formie kolorowych bukietów, jak i jako zielone rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach, takie jak np. monstery. Pamiętaj, że same wazony i donice także stanowią funkcjonalną dekorację przestrzeni, a ich estetyka powinna współgrać z założeniem wystroju wnętrza – i przy okazji, podkreślać piękno roślin.  

W stylu botanicznym wykorzystać możesz osłonki na donice, które pasować będą także do wnętrz boho. Najlepiej, jeśli utrzymane są one w naturalnej kolorystyce wikliny lub rattanu i posiadają ciekawą, plecioną fakturę. Tak jak cała seria osłonek ROSITA – wykonane są one z ceramiki, która do złudzenia imituje plecione rattanowe struktury. Jest jednak o wiele bardziej odporna na wilgoć, dzięki czemu łączy w sobie piękno i funkcjonalność – jak wszystkie produkty Homla! Również papierowe osłonki na doniczki sprawdzą się idealnie, gdyż wyróżniają się prostym designem i barwami ziemi.  

Jeśli jednak preferujesz bardziej ozdobne dodatki, wybierz modele szklanych lub ceramicznych wazonów i doniczek, które ozdobione zostały wzorem w liście, jak chociażby wazon ERBA. Pięknie wyglądać będą także produkty o mocnej kolorystyce, oczywiście pasującej do wystroju. W Homla znajdziesz boho doniczki CRES i SIEREN, które utrzymane zostały w kolorach pasujących do botanicznych przestrzeni – granat, zieleń, musztarda.  

Ścienne dekoracje o botanicznym charakterze 

A kto powiedział, że ściany muszą być nudne? Jeśli nie chcesz przeprowadzać gruntownego remontu – zwykle kosztownego, na który poświęcić trzeba mnóstwo czasu i nerwów – aby udekorować je tapetą, swoje monochromatyczne ściany przekształcić możesz w domową galerię zdjęć. W sypialni możesz powiesić minimalistyczne grafiki przedstawiające liście monstery, bananowca czy palmy – od Ciebie zależy, czy zrobisz to symetrycznie, czy postawisz na większą swobodę i ułożysz z nich kompozycję o ciekawych formach. Zdjęcia i grafiki mogą różnić się wielkościami, orientacją, a nawet kolorem ramek – chociaż najlepiej wyglądać będą te czarne lub wykonane z naturalnego drewna.

Wyśpij się w kwiatach – pościele z botanicznymi printami

Nie zapominaj, że pościel to także element wystroju – chociaż ma ona także znaczenie użytkowe, jest jednym z głównych punktów aranżacji sypialni. Warto więc wybrać taką, która pasować będzie kolorystycznie do zagłówka łóżka i koloru ścian, a przy okazji podkreśli botaniczny charakter wnętrza, które ma przecież służyć głównie do relaksu, wyciszenia i odpoczynku. Sypialnia i botanic łączą się więc idealnie!  

W Homla znajdziesz szeroką ofertę pościeli, także modele pasujące do botanicznych sypialni. Jeśli jesteś osobą o zamiłowaniu do bardziej minimalistycznych akcentów, na pewno spodoba Ci się miętowy komplet pościeli OPE, który stworzy bazę pod bardziej wzorzystą narzutę lub ozdobne poduszki – np. z motywami owadów, jak LIBELA czy BEE. Dla miłośników butelkowej zieleni także mamy coś monochromatycznego – pościel SELIN z ozdobną falbanką. We wnętrzach botanicznych mile widziane są także pościele, a jakżeby inaczej, w liście! Pasować będą one głównie do aranżacji sypialni, w których na ścianach dominują jednolite barwy, aby nie przesadzić z ilością wzorów. Sprawdź modele PALMITO, MELATA oraz MINIC.  

Botaniczne sypialnie także kochają przytulne akcenty, dlatego mile widziane są w nich dodatkowe poduszki dekoracyjne. Mogą one podkreślać kolorystykę i wprowadzać we wnętrza więcej zieleni lub przyciągać uwagę ciekawymi wzorami w liście i owady. 

Naturalne materiały – może na toaletce?

Nie zapominaj o naturalnych materiałach! Drewno, rattan i wiklina także powinny pojawiać się w botanicznych sypialniach. Możesz wstawić szafki nocne z naturalnego drewna lub naturalne dodatki, takie jak szkatułki na biżuterię i ozdobne kosze do przechowywania.  

Botaniczne akcenty pojawiać się mogą nawet w najmniejszych zakamarkach sypialni, takich jak kobiecy kącik, czyli domowa toaletka. Bambusowe szkatułki LOMA możesz połączyć z ozdobnymi tacami, na których wyłożysz mniejsze elementy biżuterii, takie jak kolczyki i bransoletki.  

Wśród naszych bestsellerów odnaleźć możesz zielone tace ceramiczne SAGE, które sprawdzą się nie tylko w kuchni! Są idealne do przechowywania drobiazgów także na półkach i toaletkach, a przy okazji podkreślają botaniczny charakter aranżacji.  

Jeśli szukasz więcej inspiracji na botaniczną sypialnię, nie zapomnij odwiedzić naszego bloga – znajdziesz tam artykuły odnośnie nowych kolekcji Homla, a także artykuł o stylu botanicznym i jego głównych zasadach. Daj się zainspirować także naszymi produktami! Czekamy na Ciebie w salonach stacjonarnych i w naszym sklepie internetowym. Do zobaczenia!

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.