Sypialnia 17 lut 2022

Jak dobrać poduszkę

Czytaj
Dobry sen to podstawa dobrego samopoczucia. 8 godzin jakościowego snu może zapewnić nam odpowiednie dawki motywacji, pokłady energii na cały dzień i uśmiech na twarzy. Jednak „dobry sen” to pojęcie niemalże abstrakcyjne – w czasach bezsenności, migren, bóli kręgosłupa. Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na jakość snu jest odpowiednio – lub nieodpowiednio – dobrana poduszka. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze poduszki do snu!
 

Źle dobrana poduszka może powodować nacisk na konkretne nerwy lub kręgi, a tym samym przyczyniać się do powstawania ognisk bólu. Aby poduszka zapewniała jak największy komfort i głęboki sen, musi ona podtrzymywać kręgosłup w poprawnej pozycji przez całą noc. Niestety, nie ma jednoznacznego przepisu na to, jaką poduszkę powinno się wybrać – twardość, wielkość, rodzaj wypełnienia zależą tylko od Twojej budowy i preferencji.

Jak wybrać poduszkę

Poduszka do snu – jakie wypełnienie wybrać?  

  • syntetyczne  
Wypełnienie syntetyczne cieszy się coraz większą popularnością. W poduszkach z syntetycznym wypełnieniem znajdziemy najczęściej kulki silikonowe oraz sprężyste, jędrne włókna silikonowe/poliestrowe, które pozwalają odpowiednio dopasować poduszkę do kształtu ciała. Poduszki z syntetycznym wypełnieniem, nazywane także poduszkami hipoalergicznymi, można bez problemu prac w pralce, usuwając tym samym wszelkie bakterie. Sztuczne włókna nie sprzyjają rozwojowi roztoczy i grzybów, dzięki czemu poduszki te będą strzałem w dziesiątkę dla osób z problemami dróg oddechowych.  
  • naturalne  
Takie jak pierze, puch, włókna bambusowe lub bawełna. Poduszki z wypełnieniem naturalnym zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, absorbują wilgoć i zapewniają jej odprowadzanie. Poduszki z naturalnym wypełnieniem sprawdzą się więc przy nadmiernej potliwości. Lepiej, by unikali ich alergicy – poduszki o naturalnym wypełnieniu trudniej prać, natomiast szybko zalęgają się w nich roztocza. Poduszki z pierza, bawełny i bambusa zapewniają także niezwykłą izolację cieplną, więc polecane są zwłaszcza w zimie. 
  • piankowe 
Poduszki z pianki termoplastycznej polecane są wszystkim osobom, które zmagają się z uporczywymi bólami głowy, kręgosłupa lub mają problemy z bezsennością. Jest to najtwardszy z wymienionych w tym zestawieniu materiałów, jednak pod wpływem ciepła ciała dopasowuje się do unikatowych kształtów użytkownika i zapamiętuje je. Poduszki z pianki termoplastycznej zazwyczaj posiadają także specjalnie profilowany kształt. Poduszki piankowe zapewniają świetną cyrkulację powietrza, dzięki czemu wewnątrz nie rozwijają się grzyby i pleśń. Tak jak poduszki z syntetycznym wypełnieniem, są odpowiednie dla alergików.

Sprawdź też: Jak urządzić pokój dla alergika?


 

Jak dobrać wysokość poduszki?

Wydawać by się mogło, że odpowiednia poduszka to taka, na jakiej w trakcie zasypiania jest Ci wygodnie – jednak niekoniecznie! Zbyt wysoka lub niska poduszka może powodować napięcie mięśni, obciążenie kręgosłupa, a nawet zaburzać ciśnienie krwi.  

Idealna pozycja podczas snu to taka, w której kręgosłup jest całkowicie prosty – nie skręcony w odcinku szyjnym ku górze, nie zapadający się w materac (np. przy spaniu bez poduszki).
Jeśli zazwyczaj sypiasz na plecach, wystarczy Ci mały jasiek, niska poduszka, która dopasuje się do odcinka szyjnego i podtrzyma go.
Jeśli Twoją ulubioną pozycją podczas snu jest ułożenie na jednym z boków, wybierz poduszkę średnią – zbyt wysoka może bardzo szybko spowodować ból kręgosłupa (zazwyczaj po jednej stronie). Poduszka do spania na boku musi także wypełniać całą przestrzeń między ciałem a materacem oraz chronić szyję i głowę przed przemieszczaniem się podczas zmieniania pozycji w nocy.

Pozycja na brzuchu nie jest naturalna i najbardziej obciąża kręgosłup. Warto rozważyć zmianę przyzwyczajeń lub chociaż wymianę poduszki na jak najbardziej płaską.  

Odpowiednia poszewka na poduszkę – czy może upiększać?  


Poduszka do spania musi być obleczona w poszewkę – chroni ona delikatny materiał poduszki przed wycieraniem się, absorbuje cześć wilgoci i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza.
Wyboru poszewki na poduszki nie można bagatelizować, gdyż to właśnie jej materiał ma bezpośredni kontakt ze skórą naszej twarzy. W lecie sprawdzają się jedwab i satyna, gdyż gładkie, „śliskie” włókna zapewniają odpowiednią ochłodę. Len i bawełna nie powodują podrażnień i są odpowiednie dla osób, które posiadają wrażliwą cerę bądź zmagają się z alergiami skórnymi. Delikatne włókno syntetyczne – mikrofibra – zapewnia natomiast ulgę osobom, które cierpią na schorzenia dróg oddechowych, gdyż nie rozwijają się w niej roztocza. 

Nie można także zapominać o estetyce poszewki – powinna być dopasowana do kompletu pościeli. Jeśli nie uda Ci się kupić zestawu z poszewką na poduszkę o odpowiednim rozmiarze, postaraj się dopasować ją pod kątem kolorystyki.

Sprawdź też nasz poradnik: Jakie łóżko do sypialni?

Jak prać poduszki?  

Każdą z poduszek do spania warto prać przynajmniej 2 razy w roku – zalega w niej wilgoć, martwy naskórek, często też kurz i roztocza.
Każdą poduszkę można wyprać w pralce, jednak poduszki z naturalnym pierzem (który może ulec zbiciu) warto prać w towarzystwie piłki do tenisa, aby rozbijała ona bryłę wsadu. Poduszki należy prać zgodnie z informacjami na metce, jednak w detergencie specjalnie przeznaczonym do prania poduszek i pościeli.
Poduszki z pierza i puchu należy prać w płynach i proszkach bez enzymu.
 

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.